Typy kávových nápojů

Typy kávových nápojů

Často se nás ptáte, jaký je vlastně rozdíl mezi jednotlivými nápoji a jak mají správě vypadat. Nepřehlednost do druhů kávových specialit vnáší také fakt, že jsou často stejné nápoje označovány různě. V následujícím článku se tedy pokusíme vnést do terminologie trošku řád. 

 

 

Představíme Vám následující kávové nápoje:

  • Espresso, Dvojité espresso
  • Ristretto
  • Espresso lungo, Lungo
  • Espresso macchiato
  • Americano
  • Cappuccino
  • Caffè latte
  • Latte Macchiato

 


Espresso

Příprava espressa se zjednodušeně řečeno skládá z kvalitní čerstvě namleté kávy (cca 8g) a vody. Aby byla jeho chuť dokonalá, je nutné splnit několik podmínek. Správné namletí kávy, tlak vody 9 barů, teplota vody 90-92 °C a správná doba extrakce (cca 25-30 vteřin). Výsledkem je perfektní šálek kávy, 25-35 ml intenzivní chuti, kde se ukrývá to nejlepší z dané sklizně.

Správně namletá káva zabrání tomu, že bude espresso příliš slabé nebo naopak moc silné a hořké. Kvalitní automatické kávovary mají řadu funkcí jako například volitelné předspaření kávy u kávovarů Lamanti či profilace čerpadla u kávovarů NIVONA, které pomáhají získat plnou chuť i při kratší době extrakce espressa.

 

Dvojité espresso, neboli „espresso doppio“, taktéž známé jako „double shot“ je pak dvojitou dávkou klasického espresa. Namleté kávy je 14 až 18g a k tomu 60 až 90 ml vody.

 

 


Ristretto

Ristretto v italštině znamená „zkrácený“. Někdy je mylně nazýváno „piccolo“. Zjednodušeně lze říci, že se jedná o malé espresso, neboť příprava je podobná jako u Espressa, ale nápoj má pouze 22 ml (jinde v Evropě narazíte i na delší verze – 40ml). Káva by neměla být trpká, měla by mít velmi silné tělo a na povrchu se musí vytvořit hustá, krémová pěna.

Také u Ristretta je nutné pečlivě vybírat kávu, správně ji upražit a umlít. U automatických kávovarů při přípravě proteče káva kávovarem rychleji a kávová emulze se louhuje do menšího objemu. Ristretto proto obsahuje méně kofeinu než klasické Espesso.

Ristretto pochází z jižní Itálie, kde má silnou tradici, neboť pochází z Neapoli. Budete-li zde cestovat, zjistíte, že se jedná v této oblasti o nejoblíbenější kávový nápoj.

Připravit dokonalé Ristretto je v domácím prostředí opravdu složité, proto doporučujeme kvalitní automatický kávovar s kalibrovatelným mlýnkem využívajícím jemnější pomletí kávy, který připraví lahodný nápoj stiskem jediného tlačítka.

Ristretto podáváme v šálku na klasické espresso.

 

 


Espresso lungo

Jak již samotný název napovídá, Lungo vychází z Espressa. Ve Francii se můžeme setkat s názvem „café allongé“. Lungo, znamená italsky dlouhý. Má-li klasické espresso asi 30 ml, Lungo má mililitrů 60.

Espresso lungo se připravuje taktéž z 8g kávy (tím se liší od dvojitého Espressa), ale je k jeho přípravě třeba dvojnásobné množství vody. Tento nápoj podáváme ve větším šálku, jehož objem je 120 – 150 ml. Větší objem se hodí pro případ, kdy připravujete nápoj z dvojité dávky. Z 16g tak máte 120 ml nápoje.

 

Jsou 3 možné způsoby, jak Lungo připravit:

1, Přidání vody

Nejrychlejší a nejjednodušší způsob je prostě dolít do espressa horkou vodu v poměru 1:1, tak jak jsme zvyklí u Americana. Předejdeme tak hrozbě podextrahování či přeextrahování nápoje.

2, Hrubší mletí

Asi nejrizikovější přístup, na který si troufnou většinou jen zkušení baristé. Ve zkratce jde o to, že barista povolí mlýnek tak, aby mlel kávu hruběji. Díky tomu voda protéká kávou pomaleji, ačkoliv má dvojitý objem. Neboli 60ml proteče kávovarem za 30 sekund stejně jako Espresso. Jedná se ale o poměrně náročný krok, který je třeba mít vyzkoušený a rozhodně není praktický v provozu, kde se připravuje hodně káv.

3, Delší čas průtoku

Barista nastaví bez úpravy hrubosti mletí kávy dvojnásobný čas průtoku vody.  Jedná se o velmi snadný postup, leč pro kávu nešťastný. Výsledný nápoj je totiž tzv. přeextrahovaný, více hořký a dřevitý. V Čechách je bohužel stále populární.

Pokud máte chuť na Lungo a v kavárně používají tento způsob přípravy, požádejte je o klasické Espresso a horkou vodu do konvičky, abyste si mohli kávu opravdu vychutnat.

 

 


Espresso macchiato

Macchiato (čtěte makjáto) znamená v italštině skvrnitý či tečkovaný. A přesně takovou kávu dostanete, když si objednáte Espresso macchiato.

Původně se tato káva připravovala tak, že se do cremy espressa vložila lžička s kapkou mléčné pěny.

Dnes se macchiato vzhledem blíží spíše ke cappuccinu. Základem je espresso v šálku, doplněné po okraj mikropěnou a navíc může být ozdobeno latte artem. Servírujeme ideálně v průhledném šálku.

 

 


Americano

Podle legendy tento nápoj vznikl za druhé světové války, protože americkým vojákům údajně nechutnalo silné espresso, tak si ho nechávali ředit vodou, proto Americano.

Jedná se tedy o espresso, ke kterému se přidává v poměru 1:5 horká voda. Nápoj je možné připravit tak, že se do espressa přidá voda, ale i opačně, tedy že se přidá espresso až do horké vody (tento způsob se nazývá „long black“.

Americano má jen malou cremu, která se většinou velmi rychle rozpustí.

Některé kavárny připravují Americano tak, že propustí celý objem vody přes páku kávovaru, což kávu zcela znehodnotí a navíc nápoj obsahuje zbytečně moc kofeinu.

 

 


Cappuccino

60 ml espressa + 60 ml horkého mléka + 60 ml mléčné pěny =  Cappuccino.

Připravit dokonalé cappuccino doma je poměrně náročné, proto i zde doporučujeme plně automatický kávovar s nádobou na mléko. U kvalitních kávovarů stačí vybrat nápoj, stisknout tlačítko a nápoj je na světě. 

Pěna cappuccina by měla být cca 2 cm vysoká, krémová a hustá. Je dobré věnovat zvýšenou pozornost výběru mléka, které má velký vliv na výsledek. Vhodné je plnotučné mléko, které má vyšší podíl bílkovin a tuků. Je ale samozřejmě možné dostáhnout dobrého výsledku i s polotučným či bezlaktózovým mlékem. Moderní automatické kávovary si poradí i s našleháním sojového či kokosového mléka.  Zajímavé je, že Italové pijí cappuccino většinou jen ráno, výjimečně si jej připraví v průběhu dne.

 

 


Caffe latte

Kdo by ho neznal? Setkáme se s ním pod názvy „latte, laté, latté, cafe au lait, …“. Jen si dávejte pozor při objednávání v Itálii. Pokud řeknete, že chcete Latté, dostanete pouze mléko!

Latté je v podstatě espresso (30 ml) a hodně mléka (asi 200 ml). Často je zaměňováno za Latte macchiato, ale rozdíl v těchto dvou nápojích je značný. Jednak se Caffe latte skládá ze dvou vrstev, zatímco Latte macchiato ze tří, druhak se u Macchiata přidává espresso do mléka a u Latte se přidává mléčná pěna do Espressa. Rozdíl je také v servírování. Caffe latte nejlépe vychutnáte z velkého porcelánového šálku o objemu 250-300 milimetrů, ale Latte macchiato sluší vysoká silnostěnná sklenice, ve které vyniknou nádherné tři vrstvy.

Automatické kávovary zvládnou na výbornou i Caffe latte.  Opět stačí nasypat kvalitní zrnkovou kávu, zmáčknout tlačítko a nápoj je na světě.

 

 


Latte Macchiato

Příprava Latte Macchiato probíhá v několika krocích. Nejdříve se napění mléko do mikropěny a ta se nalije do sklenice. Pěna během třiceti vteřin na povrchu trochu zesílí a oddělí se od mléka, v tu chvíli přichází na řadu espresso, které proteče mezi pěnu a mléko a vzniknou tak tři vrstvy. Na pěně zůstává skvrna od kávy.

Nápoj tak obsahuje cca 200 ml teplého mléka dole, nad ním 30 ml espressa a horní část zdobí přibližně 20 ml mléčné pěny.

 

Výše jsme si představili nejznámější kávové nápoje. Ať již preferujete kterýkoliv z nich, vězte, že naprostým základem je výběr kvalitní kávy, která je upražena přesně tak, jak si zaslouží.  Dalším důležitým kritériem je výběr kvalitního mlýnku, případně automatického kávovaru, který umí kvalitní kávu správně připravit.

V dalším článku Vám představíme způsoby, jak je možné kávu připravit. Můžete se těšit na představení automatických kávovarů, ale také alternativních způsobů přípravy kávy. V brzké době se také podíváme z blízka na pražení kávy a druhy káv.

Odeslat článek známému   Vytisknout